Współpraca Stowarzyszenia z Zakładami Karnymi

Stowarzyszenie Piękne Anioły w grudniu 2013 roku nawiązało współpracę z Zakładem Karnym w Krakowie-Nowej Hucie. Została podpisana umowa o bezpłatnym zatrudnianiu skazanych do prac przy remontach pokoi naszych podopiecznych.

Na początku mieliśmy wątpliwości - więźniowie będą pracować w pokojach dzieci? Czy to bezpieczne? To członkowie stowarzyszenia są odpowiedzialni za transport skazanych na miejsce prac i dopilnowanie przebiegu wykonywanych robót. Zwyciężyły jednak przemawiające za tym korzyści i postanowilismy spróbować.

Pierwsze nasze spotkanie było ogromnym przeżyciem dla każdego. Skazani nie mogli uwierzyć, że dzieci mieszkają w tak dramatycznych warunkach. Oni sami, w swoich więziennych celach mieli lepsze warunki mieszkaniowe. Ich poglad na pracę i pomoc zmienił się bardzo. Wiedzą, że do każdej puszki farby trzeba dodać trochę serca. Mieszkańcy domu borykają się z przeróżnymi problemami i choć to tylko częściowo poprawia ich sytuację, daje jednak ogromną satysfakcję. Ponadto skazani zaczynaja inaczej odczuwać własną wartość. Są dobroczyńcami, nikt ich nie ocenia, za to każdy jest wdzięczny za wykonane prace. Podziękowania od dzieci w formie własnoręcznie namalowanych rysunków oraz podziękowania ich rodziców, na pewno wiele zmieniają w ich sposobie myślenia.A dla nas najważniejsza jest deklaracja "jak wyjdę i trzeba będzie taki pokoj wyremontować, to zawsze proszę mnie brać pod uwage i dzwonić ..." :-)

Pan Łukasz Śliwa z FHU ESKA, wykonawca instalacji elektrycznej w pokojach podopiecznych stowarzyszenia, tak ocenia współpracę ze skazanymi : "Poznałem chłopaków z ZK w czasie pracy, niesamowici goście, nie dość że sprytni to fachowcy, to przede wszystkim niesamowicie zaangażowani, szczerze chcący pomóc. Niejedna firma mogłaby pozazdrościć takich pracowników."

Dziś po tym jak więźniowie wzięli udział w remontach pięciu pokoi, pomalowali korytarze w szkole podstawowej oraz przystosowali salę dla potrzeb oddziału przedszkolnego - zerówki, możemy śmiało stwierdzić, że była to jedna z najlepszych decyzji jaką podjęlismy. Dając tym ludziom szansę zrobienia czegoś dobrego jednocześnie pokazaliśmy społeczeństwu jak duży nacisk kładą Zakłady Karne na taką społeczną resocjalizację i przystosowywanie skazanych do późniejszego życia i pracy na wolności.

W styczniu 2014 nawiązaliśmy kolejną współpracę, tym razem z Zakładem Karnym w Nowym Sączu.Naprawa dachu w domu naszych podopiecznych, nad pokojem dzieci była duża dziura, przez którą dostawała się woda i zalewała pokój dziewczynek.

Prace wykonywane są kompleksowo:od usunięcia przyczyny wilgoci, przez odgrzybianie, malowanie aż po składanie mebli:-)

Mama dziękuje za wszystkie wykonane prace : remont pokojów, kuchni i naprawę dachu.

Chcesz nas wspomóc?

Możesz nas wspomóc na wiele sposóbów. Twoją chęć pomocy oraz wielkie serce cenimy najbardziej!
Możesz również przekazać darowizny pieniężne: Bank PEKAO S.A. 94 1240 4605 1111 0010 5095 4747

do góry

Webdesign: Mateusz Kramarz & SiGSOFT.pl